High Quality PA66 Electronic Equipments Multi-Position Rotary Switches 25mm
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Rotary Number: | Single Button |
| Usage: | Electrical Appliance, Machinery, Communication, Vehicle, Toys, Digital Products |
Gold Member Since 2020
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Quality Assurance
QA/QC Inspectors
R&D Capabilities
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides quality assurance
The supplier has 1 QA and QC inspection staff
The supplier has 5 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- RS25
- Standard
- Nonstandard
- Structure
- Self-Reset
- Operation
- Combined
- Certification
- ISO, RoHS
- Condition
- New
- Transport Package
- Box+Carton+Pallet
- Trademark
- BOSIN
- Origin
- China
- Production Capacity
- 50000PCS/Day
Product Description
25mm 1 pole 8 position temperature control rotary switch for refrigerator
Elextrolux , GE , YAMAHA ,Japan Ibanez are Our main strategic partners
full-automatic production equipment , Daily 100,000pcs production capability
Best service and competitive price,
No matter big or small business!
| Product name | Customized 25mm 1 pole 8 position rotary switch for pedestal fan |
| Model | RS25 series |
| Rotational torque | 8 to 3kgf.cm |
| Changeover angle | 30° |
| Dip Soldering | 300±10°,3s Max |
| Operating temperature | -10°C to +70°C |
| Maximum operating voltage | 500V DC |
| Rating | 0.25A ,30V DC |
| Technology | metal ( Brass ) |
| Brand | Bosin |
| place of origin | Guangdong,China(Mainland) |
| Certification | ROHS complicant |
| Color | customer made |
| Service | ODM & OEM |
| Appliance | Audio, video,home appliance |
| Advantage | Samples are free |
| MOQ | 1000 pcs |
| Payment |
T/T,Western Union,Money Gram, Paypal,Alipay and Trade Assurance |
| Delivery time | 7-10 days(exact time according to your order quantity) |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Rotary switch
- High Quality PA66 Electronic Equipments Multi-Position Rotary Switches 25mm
Related Categories
Hot Searches
More